Zmluva z Tordesillas

Zmluva z Tordesillas

Obsadením Kanárskych ostrovov španielskymi vojskami začal spor o územia v Atlantickom oceáne medzi Kastíliou a Portugalskom. Preto už pápež Kalixt III. rozdelil v roku 1456 svet medzi Kastíliu a Portugalsko rovnobežkou vedúcou cez mys Bojador. Na toto delenie následne nadviazala pápežská bula Aeterni regis z roku 1481, ktorá prisúdila oblasť južne od Kanárskych ostrovov Portugalsku.


Nechce sa vám článok čítať? Vypočujte si ho.


Vplyv objavenia Ameriky

Po objavení Ameriky bolo nutné rozdelenie prehodnotiť. Pápež Alexander VI. (Rodrigo Borgia) preto v bule Inter caetera v máji 1493 stanovil deliacu líniu vo vzdialenosti 100 leguas (asi 480 km) západne od Kapverd. Línia prebiehala severojužným smerom Atlantikom. Všetky nové územia západne od nej (Amerika) mali byť vlastníctvom Španielska, všetky územia na východ (Afrika, Ázia) mali pripadnúť Portugalsku. Proti tomu sa postavil portugalský kráľ Ján II.

Zmluva z Tordesillas
Podpisovanie zmluvy z Tordesillas. Autor neznámy (foto internet)

Nasledovali potom tvrdé rokovania. Až na nátlak pápeža Alexandra VI., ktorý chcel zabrániť ozbrojenému stretu medzi vtedy vedúcimi katolíckymi námornými mocnosťami, dňa 7. júna 1494 v španielskom meste Tordesillas podpísali novú zmluvu o rozdelení sveta medzi Španielskom a Portugalskom známa ako Zmluva z Tordesillas (Tratado de Tordesillas).

Nová zmluva z Tordesillas

V novej zmluve sa Portugalcom podarilo posunúť líniu na 370 španielskych leguas (asi 1770 km) západne od Kapverd. Nová hraničná línia umožnila Portugalcom kolonizovať časť Brazílie ležiacej na východ od nej. Existuje domnienka, že Portugalci už pri týchto rokovaniach o existencii Brazílie vedeli.

Zmluva z Tordesillas
Kópia Zmluvy z Tordesillas v múzeu Casa de Colón v Las Palmas de Gran Canaria. Originál sa nachádza v Archivo General de Indias v meste Sevilla.

Text zmluvy si strany vykladali podľa svojho. Sporným miestom bolo, kde leží referenčný bod, od ktorého je poloha línie určovaná. Či je toto miesto na západe, alebo na východe Kapverdských ostrovov. Rozdiel robil 60 leguas (asi 290 km). Okrem toho sa španielska legua líšila od portugalskej a tá zase existovala aj ako stará aj nová legua.

Ostatné námorné mocnosti (Anglicko, Francúzsko, Holandsko) zmluvu z Tordesillas neuznali. Zmluva bola zrušená v roku 1750 dojednaním z Madridu.

Zmluva z Tordesillas
Mapa sveta z roku 1622, ktorej autorom je Antonio de Herrera y Tordesillas, so zaznačeným poludníkom podľa zmluvy z Tordesillas. (foto internet)

Tento článok vznikol vďaka podpore agentúry Gran Canaria Travel

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.